Fossil energi på vej ud
Da DONG Energy blev dannet, var den en af Europas mest kulintensive virksomheder og stod for en tredjedel af Danmarks CO2-udledning. Men der var forandring på vej. Lande og regioner som fx EU begyndte at sætte mål for CO2-reduktion og produktionen af vedvarende energi, sektoren for vedvarende energi voksede, og vores CO2-intensive aktiviteter mødte modstand fra offentligheden. Vi begyndte derfor at overveje, hvordan vi kunne blive en del af løsningen i stedet for at være en del af problemet.
I 2008 kom 85 % af den el og varme, vi producerede, fra fossile brændsler, mens kun 15 % kom fra vedvarende energikilder. Vi satte os et mål om at vende de tal om i løbet af 40 år – men det viste sig, at vi kunne gøre det på 10.
Selvom det ikke var en populær beslutning hos alle i det, der på det tidspunkt var en førende virksomhed inden for fossil energi, gik vi i gang med det samme. Vi droppede nye kulprojekter, lukkede nogle af de eksisterende ned og startede så med at oprette en økonomisk bæredygtig forretning inden for vedvarende energi.
I takt med at teknologien modnede, og projekterne blev større, kunne vi se, at der var et stort potentiale i havvind: en nærmest ubegrænset energikilde uden direkte CO2-udledning og helt uden de geografiske og pladsmæssige begrænsninger, der var forbundet med landvind. Det var et forsøg værd at prøve at få en rentabel forretning ud af det.